Haemme kahta tuntityöntekijää toteuttamaan Yhdessä liikkuen -kursseja. Soveltavan liikunnan kurssien kohderyhmänä ovat selkäydinvammaiset henkilöt sekä henkilöt, joilla on neurologinen sairaus tai vamma. Kurssit järjestetään pääasiassa arki-iltaisin ja viikonloppuisin Turun ja Oulun seuduilla eri kohteissa mm. luontoliikunnan ja lajikokeilujen parissa sekä verkossa toteutettavilla luennoilla. Käytännön kurssitoteutuksen lisäksi työ sisältää yhteistyötä eri tahojen kanssa, viestintää sekä syksyn kurssiosion suunnittelua. Liikuntakoordinaattorit tekevät työtä Oulun tai Turun seudulla. Työaika on noin 30-37 tuntia kuussa. Työ on määräaikainen 1.1.-31.12.2026.
Edellytämme itsenäistä ja aktiivista työotetta, järjestelmällisyyttä sekä ymmärrystä tai kokemusta soveltavan liikunnan toteuttamisesta ja apuvälineistä. Arvostamme myös asiantuntemusta tai omakohtaista kokemusta selkäydinvammaan tai neurologisiin sairauksiin liittyen sekä kokemusta vammaisuuden ja pitkäaikaissairauden kohtaamisesta. Tehtävä soveltuu myös opintojen loppuvaiheessa oleville henkilöille.
Lisätietoa tehtävästä: toiminnanjohtaja Alicia Perho, p. 050 329 7899, yhteydenotot 24.10. ja 4.11. klo 10-13 sekä hallituksen varajäsen Jarmo Jokinen, p. 045 203 5517, yhteydenotot 24.10. ja 31.10. klo 9-12.
Lähetä hakemus ja CV viimeistään 9.11.2025 sähköpostitse alicia.perho@aksonry.fi, sähköpostin otsikoksi ”soveltavan liikunnan koordinaattori”.
Selkäydinvammaiset Akson ry on valtakunnallinen järjestö selkäydinvammaisille henkilöille ja heidän läheisilleen. Yhdessä liikkuen -hanke rahoitetaan OKM:n Suomi liikkeelle-kehittämisrahoituksella, yritysten tuella ja Starttistipendillä.